fbpx

Kaplan Gözü Taşının Faydaları

 • Kaplan gözü kişiye azim, denge, cesaret ve sezgisel yetenekleri arttırmada güç verir.
 • Motivasyon sağlar ve hem iç hem de dış huzuru ortaya çıkarmada destek olur. 
 • Korku, kıskançlık gibi duyguları dengelemeyi sağlar.
 • Endişe ve stres gibi faktörlerin üstesinden gelmek için faydalıdır.
 • Halk arasında göz ve nazardan koruduğuna inanılır. Bu yüzden küçük çocukların yastıklarının altına konur.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri

 • Kaplan gözü mantığı ve cesareti yansıtır. Bu taş ile çalışmak yaratıcılık önündeki blokajları kaldırmak faydalı olur. Duyguları ve zihni dengelerken, zekâ ve sezgileri keskinleştirir.
 • Astrolojik olarak savaşçı özellikleriyle bilinen Mars gezegeniyle ilişkilidir.

Kaplan Gözünün Vücuda Yararları ve Etkisi

 • Kaplan gözü fiziksel olarak sindirim sistemiyle ilişkilidir. 
 • Astım hastalığına iyi gelir. 
 • Görme duyusunu hem fiziksel hem de içsel olarak güçlendirir. Olaylara daha net ve dengeli bakmayı sağlar.
 • Baş ağrılarına karşı etkilidir.

Kaplan Gözü Taşı Anlamı

Kuvars grubu taşları içerisinde yer alan kaplan gözü, kahverengi ve altın sarısı tonlarıyla özellikle takılarda rafine ve lüks bir görüntü yaymasının yanı sıra en şifalı taşlar arasında yer almaktadır. Kaplan gözü, kişiyi birçok hastalığa ve negatif enerjiye karşı korurken sezgilerinin kuvvetlenmesinde de büyük rol oynar.

Kaplan Gözü Taşı Nasıl Temizlenir?

Kristallerin kullanılmadan önce ve düzenli aralıklarla temizlenmesi önerilir. Böylece taşın enerjisini temizleyebilirsiniz. Kaplan gözü taşını temizlemek için dört yöntem vardır:

 • Kristalinizi toprağa gömüp bir gece boyunca bekleterek arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi bir tütsü yardımıyla arındırabilirsiniz.

Kaplan Gözü Taşının Kullanımı

Aksesuar, takı, mücevher gibi kullanım alanlarının yanı sıra, kaplan gözü taşı tarih boyunca hem cesaret verici hem de koruyucu özellikleriyle savaşçıların miğferlerinde, savaş aletlerinde kullanılmıştır.

Gerçek Kaplan Gözü Taşı Nasıl Anlaşılır?

 • Doğal taşların gerçek olup olmadığını anlamak için etkili iki yöntem vardır: sıcaklık ve ısıtma.
 • Doğal taşlar yapıları gereği oda sıcaklığında da soğuktur fakat sahte veya boyanmış taşlar daha sıcaktır. 
 • Bir diğer yöntem olan ısıtmada ise doğal taşları bir miktar ısıya maruz bırakarak üzerindeki rengin gerçek mi yoksa yapay mı olduğunu tespit edebiliriz. Sonradan boyanmış taşlar yavaş yavaş boyayı salacaktır.

Kaplan Gözü ve Cesaret

Kaplan gözü taşı, astrolojik olarak ateş elementi ve Mars gezegeniyle bağlantılıdır. Dolayısıyla azim, cesaret ve denge gibi konular ana temasıdır. Tarih boyunca savaşçıların aksesuarlarında da yer bulan kaplan gözü, bağımsızlık ve cesaretin simgesi olarak görülmektedir.

Kaplan Gözü Taşı Yıkanır mı?

Kaplan gözü taşı yapısı gereği yıkanarak arındırılabilir. Yalnız her taşın sertlik derecesi farklı olduğu için dikkat edilmelidir.

Kaplan Gözü Hangi Taşlarla Kullanılır?

Kuvars grubu taşlarından olan kaplan gözü, yine kuvars grubundan sitrin, kristal kuvars gibi taşlarla kullanılabilir. Böylece iki taşın da etkisi desteklenerek artacaktır.

Örneğin kahverengi jasper taşı ile birlikte kullanılan kaplan gözü, jasper taşının bilge ve şifacı özelliklerini pekiştirerek kişiyi şifalandırmak, beslemek ve korumak için muhteşem bir ikili oluşturur.

Kaplan Gözü ve Meditasyon

Bu taş aynı zamanda sakral çakra ile bağlantılıdır. Göbek deliğinden iki santim kadar aşağıya yerleştirdiğiniz bir kaplan gözü, sakral çakranızı aktive etmekte epey faydalı olacaktır. Öte yandan kaplan gözü ile meditasyon yapmak da kişiyi sezgisel anlamda kuvvetlendirir, aradığınız cevapları bulmanızda yardımcı olur.

Kaplan Gözü Suyu

Doğal taşların çevresindeki enerjiyi etkileyen ve dönüştüren bir özelliği olduğundan bahsetmiştik. En önemli doğal kaynağımız su da bunlardan biridir. Canlı bir yapısı olan suyun içine atacağınız kaplan gözü taşı, suyun lezzetini değiştireceği gibi cesaret ve azim enerjisini bedeninize taşıyacaktır.

Kaplan Gözü Taşının Tarihi

Kaplan gözünün tarihi antik çağlara kadar uzandığı bilinmektedir. Antik Mısır’da tanrı ve tanrıça heykellerinde kullanılan bu doğal taşın şans getirdiğine ve koruyucu özellikleri olduğuna inanılırdı. Antik Roma döneminde askerleri kötü enerjilerden koruyacağına inanıldığı için miğferlerin başına yerleştirilirdi. Antik Çin’de ise sarı aurasından dolayı iyi şans getirdiğine inanılırdı.

Kaplan Gözü Arındırma

Kaplan gözü kristalinden yapılan kolye, bileklik, yüzük vb. takılarınızı tütsüleyerek arındırabilirsiniz. Aldığınız takıyı takmadan önce muhakkak arındırmalısınız.

 • Kristalinizi akan suyun altında yaklaşık 5 dakika kadar yıkayarak arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi deniz suyunda veya deniz tuzuyla hazırladığınız tuzlu suda yaklaşık 10 dakika kadar bekleterek arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi toprağa gömüp bir gece boyunca bekleterek arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi bir tütsü yardımıyla arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi güneş ışığında arındırabilirsiniz.
 • Kristalinizi selenit taşının veya bir tuz lambasının yanında bırakarak da arındırabilirsiniz.
No products found

Kaplan Gözü Taşı Nerelerde Bulunur?

Dünyanın birçok bölgesinde bulunan kaplan gözü, özellikle Güney Afrika, Avusturalya, Hindistan ve ABD topraklarında daha yaygındır.

Kaplan Gözü Taşı Neden Çatlar?

Bazı kristaller yapı olarak daha hassas olduğu için darbelere karşı dayanıksız olabilir ve daha kolay kırılabilirler. Bazı zamanlarda da kristal öyle çok enerji yüklenir ki enerji yüküne dayanamadığı için çatlar veya ikiye ayrılır.  

Bir cevap yazın

Wishlist 0
Continue Shopping