fbpx

Azurit Taşı Faydaları

 • Spiritüel enerjisi güçlü bir taştır. Gizli kalmış, keşfedilmemiş psişik yetenekleri güçlendirir.
 • Sezgileri ve durugörü yeteneklerini geliştirir; ruhani rehberler ve astral boyutlarla bağlantı kurmaya yardım eder.
 • Ruhun her noktasına dokunarak iyileştiren, kişiye ihtiyacı olan desteği sağlayan bir enerjiye sahiptir.
 • Güçlü bir zihin taşıdır. Zihinsel netlik kazandırır. Kişinin rahatça ve özgürce iletişim kurabilmesini kolaylaştırır.
 • Manevi güç ile ilişkilendirilen taş, korku ve fobilerin üstesinden gelmeye yardım eder ve sorunların kökenine inerek onları iyileştirmeye teşvik eder.

Azurit Taşı Özellikleri

 • Antik bir taş olan azurit, göz alıcı renk yoğunluğunu içerisinde bulunan bakır elementinden alır.
 • Yoğunluklu olarak Fransa, Arizona, Namibya ve Fas’ta bulunur.
 • Gök mavisinin yoğun rengine sahip olan taş, bakır elementinin yoğunluğuna bağlı olarak açık ve pastel mavi renklerinde de bulunabilir.
 • Yarı saydam veya opak halde bulunabilmektedir.
 • Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan azurit taşının, antik Mısır ve Atlantis’te kutsal bir kristal olarak görüldüğü söylenmektedir.
Azurit 1

Azurit Taşı Vücuda Yararları ve Etkisi

 • Hücre yenilenmesini destekler ve vücudun ihtiyacı olan oksijeni rahat bir şekilde almasına yardımcı olur.
 • Boğaz rahatsızlıklarına; eklem ve kireçlenme sorunlarına iyi geldiği inanılır.
 • Vertigo, migren gibi baş ve beyin ile alakalı rahatsızlıkları hafiflettiği; demans gibi hastalıkların belirtilerini azalttığı düşünülür.
 • En etkili kullanım alanının, hipokondri ve psikolojik rahatsızlıkları iyileştirmek olduğu söylenir.

Tüm bu özellikler, geçmiş dönemlerden günümüze gelen inanışlardır. Bilimsel hiçbir kanıtı bulunmamaktadır.

Azurit Taşı Anlamı Nedir?

Adeta yıldızlı bir gece görünüme sahip olan azurit taşı, ismini sahip olduğu renge borçludur. Azurit taşının anlamı, Farsçada “azur mavisi (gök mavisi)” anlamına gelen lazhward kelimesinden gelmektedir.

Azurit Taşı Nasıl Temizlenir?

Azurit taşı, son derece güçlü bir enerjiye sahip olan spiritüel bir kristaldir. Geçmişten bu yana kutsal kabul edilmiş; çeşitli ritüellerde, spiritüel ve şifa çalışmalarında kullanılmıştır. İçinde barındırdığı enerji, azurit taşının haftada bir kez temizlenmesini gerektirir. Azurit kristalinin arındırmanın birkaç yolu bulunur.

 • Azurit taşı, sertlik derecesi düşük ve nispeten yumuşak olan bir kristaldir. Azurit taşının su ile teması pek tavsiye edilmez. Fakat, taşın fiziksel temizliğini gerçekleştirmek için taşınızı su altında kısa süreli olarak yıkayabilir veya ıslak bir bezle silebilirsiniz.
 • Yıldızların kadim bilgeliğine sahip olan azurit taşı, ay ışığı ve yıldızlar altında şarj olmayı seven bir kristaldir. Azurit taşını gece boyunca ay ışığı altında bırakmak, taşın şarj olarak daha güçlü enerjilerle yüklenmesini sağlar.
 • Arındırma enerjisi yüksek olan kristaller, azurit taşının temizliğinde kullanılabilir. Özellikle selenit ve kristal kuvars gibi şifacı taşlar, azurit taşının etrafına veya yanına konulduğunda taşın enerji temizliğini gerçekleştirebilme özelliğine sahiptir.
Azurit 2

Azurit Taşı Ürünlerimiz

Azurit taşı, yüksek enerjisi ile meditasyon ve feng-shui çalışmaları için tercih edilebilecek en ideal kristallerdendir. Azurit taşının yaydığı spiritüel enerji, ritüeller, zihin meditasyonları ve enerji temizliğinde son derece etkilidir.

Azurit taşından bileklik, kolye, küpe veya yüzük takmak, bu kadim taşın yaydığı enerji ile bütünleşmenin en etkili yollarındandır. Azurit taşından yapılmış bir aksesuarı gün boyunca üzerinizde, hatta cebinizde veya çantanızda taşımak, kristalin sahip olduğu pek çok enerjiden faydalanmanızı sağlar. Aşağıda, Boleyn Crystal’ın azurit taşı kullanılarak yapılmış ürünlerimizi görebilirsiniz.

Azurit Taşı Gerçek Mi Nasıl Anlaşılır?

Göz alıcı görüntüsü ile azurit taşı, kristal severler tarafından ilgi gören, aksesuarlarda kullanımı yaygın olan doğal bir taştır. Azurit taşı, kırılgan ve yumuşak bir yapıya sahip olduğundan dolayı aksesuarlara uyarlanması nispeten zordur ve bu sebeple, piyasada pek çok imitasyon azurit taşı bulunur. Azurit kristalinin gerçek olduğunu tespit etmenin birkaç yolu bulunur.

 • Kırılgan yapısıyla azurit taşı, şekil verilmeye ve yontulmaya pek uygun olan bir taş değildir. Bu sebeple, azurit taşından yapılmış aksesuarlar genellikle ham veya yuvarlak şekilde, cilalanmış halde bulunur. Azurit taşı cilalanmış bile olsa, görünüşü çok parlak ve pürüzsüz olmamakla birlikte yaygın olarak yarı saydam veya opak halde bulunur. Taşın pürüzsüz ve parlak olması, sahte olduğu anlamına gelebilir.
 • Azurit taşı, kolaylıkla hasar alabilen ve çizilebilen taştır. Bu sebeple, piyasada boyanarak elde edilmiş sahte azurit taşları veya azurit olarak satılan başka doğal taşlar bulunabilir. Taşın sertliğini kontrol etmek veya çizik testi uygulamak, sahte olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmanıza yardım edebilir.

Gerçek kristallerden üretilmiş aksesuarlarımızı ve diğer ürünlerimizi gözden geçirmek/satın almak için buraya tıklayın.

Azurit Taşı Yıkanır Mı?

Azurit taşı, suda yıkanmaya uygun bir taş değildir. Kırılgan yapısı gereği su ile teması önerilmese de ihtiyaç halinde suda kısa süreli olarak yıkanabilir.

Azurit Taşı Hangi Taşla Kullanılır?

Azurit taşı, kendisi ile benzer özellik ve yapıya sahip olan kristallerle uyumlu çalışır. Özellikle aksesuarlarda, azurit taşı ile malakit taşlarının birlikteliği oldukça yaygın ve popülerdir. Bunun yanı sıra krizokol ve kuprit taşları, azurit taşı ile benzer şartlar altında oluşan ve bu yüzden birlikte kullanılabilecek taşlardandır.

Fenakit (phenacite), shattuckite ve danburit kristalleri, azurit taşı ile birlikte kullanılmaya uygun olduğu bilinen kristallerden bazılarıdır. Bu taşların birlikteliği, üçüncü göz çakrasını dengelemeye yardımcı olur ve spiritüel yetenekleri geliştirir.

Azurit Taşı ile Meditasyon

Azurit taşı, pek çok çakra ile uyumlanan ve özellikle spiritüel çalışmalarda sıklıkla kullanılan bir kristaldir. Azurit kristali ile meditasyon yapmak, astral seyahat, lucid rüya, sezgisel ve durugörü çalışmaları için idealdir. Azurit taşını meditasyonlara dahil etmek veya meditasyon esnasında yanınızda bulundurmak, zihinsel netlik, farkındalık ve bilgelik kazanmanızı sağlar.

Azurit Taşı Neden Çatlar

Azurit taşı, son derece nadir ve kırılgan bir kristaldir. Suyu emdiğinde bile çatlayabilme potansiyeline sahip olan taş, çevresel faktörlerle, fiziksel darbelerle ve kimyasallarla teması halinde kolayca hasar alabilir hatta kırılabilir.

En güçlü spiritüel taşlardan biri olan azurit, negatif enerjiye karşı son derece hassastır. Taşın enerji temizliğini düzenli olarak yapılmadığında, azurit taşı negatif enerji fazlalığıyla beklenmedik anlarda çatlayabilir veya kırılabilir.

Azurit 3

Azurit Taşı Tarihi

Azurit taşı, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir ve kullanımı, bakır ihtiyacının karşılanmasından, koruyucu tılsım olarak kullanılmasına kadar yaygındır. Antik Mısırlılar tarafından kutsal olan taşın öncelikli kullanım alanının mavi boya ve aksesuarlarda olduğu bilinmekle birlikte, şifa ve spiritüel çalışmalardaki kullanımının da yaygın olduğu bilinmektedir. Azurit taşının tarihte bilinen en eski örneğine milattan önce 2000’li yıllarda Büyük Plinius tarafından yazılan Naturalis Historia kitabında rastlanmıştır. İlk kez antik Mısırlılar tarafından toz haline getirilen azurit taşı, mavi, yeşil ve gri renkli boyalar elde etmek için kullanılmış ve bu uygulama, Orta Çağ Avrupa’sında da yaygınlaşmıştır.

Azurit Taşı Burçları

Azurit taşı, yay, boğa ve oğlak burçları ile uyumlu çalışır.

Azurit Taşı Uyumlu Olduğu Çakra

Neredeyse bütün çakralar ile uyumlu çalışan azurit taşı, özellikle tepe, üçüncü göz, kalp ve boğaz çakraları ile uyumludur.

Azurit Taşı Sertlik

Azurit taşının sertlik derecesi 3,5 – 4 arasındadır.

Azurit Taşı Özgül Ağırlık

Azurit taşının özgül ağırlığı 3,77’dir.

Azurit Taşı Kimyasal Formül ve Grubu

Azurit taşının kimyasal formülü Cu3(CO3)2(OH)2, grubu ise bakır karbonat mineralleridir.

Bir cevap yazın

Wishlist 0
Continue Shopping